When you’re shopping for new appliances, one of the biggest questions to ask is “How much does my appliance cost to run?” Knowing the answer will help give you a picture of the true cost of the appliance over its lifetime and help you weigh the pros and cons of your purchase.  You need an electricity cost calculator.

Three Steps: Electricity Cost Calculator Gathering the Right Information

1. Figuring Out Your Electricity Costs

The first thing you’ll need to know when it comes to figuring out how much your appliances cost to operate is the price you pay for electricity. If you’re like most people, you probably only look at the total cost on your electric bill and write the check accordingly. If you take a closer look, you’ll see that the electric company measures your electric usage for the month in a unit called the , or kWh.

These usually look something like this:

  • Electric Supply: 0.0925 x 583 kWh
  • Distribution Charge: 0.06236 x 583 kWh
  • Renewable Energy Charge: 0.0005
In this case, that’s $0.15536 x 583 kWh, which comes out to $90.57.

2. Figuring Out How Much Electricity Your Appliance Uses

3. Figuring Out How Often You Use Your Appliance

If you only used that light bulb for one hour per month, it would be easy to figure out how much you are paying to use it: You just need to multiply the cost of your electricity per kWh by the amount of kilowatt-hours of energy the device uses. In the case of our light bulb, the math looks like this:

$0.15536 x 0.1 kWh = $0.015536, or 1.55 cents to operate the light bulb.

If you only use that light bulb for one hour each month, that’s your total cost. However, you probably use that light bulb for many hours each day and many days per month, so you have to figure out how many hours per month you use it. In most cases, you can estimate this. Just think about how long you leave that light on each day, and how many days per month you repeat that usage.

If you’re really meticulous, you might allow more or less usage on weekends than weekdays in your estimate. And if you’re very detailed, you could keep a log of usage to know for sure how often you use it for a week or a month.

Once you estimate your usage, you just need to multiply the total number of hours of use by the cost per kWh to operate it. If you use your 100-watt bulb for eight hours each day, every day, you can figure out the cost of usage as illustrated below:

Electricity Cost Calculator:

  • $0.15536 x 0.1 kWh x 8 hours = $.124288, or 12.42 cents per day
  • $0.15536 x 0.1 kWh x 8 hours x 7 days = $.870016, or 87 cents per week
  • $0.15536 x 0.1 kWh x 8 hours x 30 days = $3.72864, or $3.73 per month

A Note About Different Appliances

Other appliances, however, . Take that fan, for instance. Though it’s easy to see if it’s running or not, it may have two or three different speeds — and each speed will correspond to different wattage. Likewise, a dryer or heater with different settings will draw varying amounts of electricity, and you may or may not be able to look up the exact wattage for each one.A refrigerator or space heater can be even more difficult to estimate accurately, since they tend to operate based on a thermostat and may cycle on and off differently depending on how cold your house is or how warm the drinks are when you put them inside. In this case, you can consider using an  that’s being drawn through that outlet. This will be the most accurate way to know exactly how much electricity your washing machine or refrigerator is using, and it’s easy to multiply the number on the meter by your electric rate to get exact results about how much you’re paying to operate that appliance.

Common Appliances and Their Costs

If all that math has your head spinning — or if you’re not interested in trying to estimate how many loads of laundry you do per month and how long each cycle lasts — you can get a sense of how much it costs to run  using the pre-populated electricity cost calculator below:
Appliance Watts kWh National Average Electricity Cost Cost per Hour

Standard Refrigerator

750
.75
$0.12
9 cents
85
.15
$0.12
1.5 cents
Standard Clothes Dryer
4000
4
$0.12
48 cents
1400
1.4
$0.12
16.8 cents
Washing Machine
1000
1
$0.12
12 cents
1500
1.5
$0.12
18 cents
100
.12
$0.12
1.4 cents
Microwave
2000
2
$0.12
24 cents
1500
1.5
$0.12
18 cents
Small Air Conditioner
500
.5
$0.12
6 cents
It’s important to note that these figures are averages based on the typical wattage used by each type of appliance listed above. For better results in your calculations, check the actual wattage drawn by your appliance — or the one you’re considering buying.

Likewise, you can use the information above to get more accurate results for your personal costs by figuring out what you actually pay for electricity at your house. The national average is just that: an average. This means that you pay either more or less — and perhaps by a lot. It’s worth it to calculate your own electricity rate as described in the steps above and use it to see how much each of these appliances will cost you. To do so, simply take the kWh number from the table for the appliance you’re considering and multiply it by your actual electric rate.

For example, if you want to know how much a NewAirMiniDryer26W clothes dryer will cost to operate per hour, but you know that your electricity costs $0.155 instead of $0.12 per kWh, calculate your costs like this:

1.4 kWh x $0.155 = $0.217, or 21.7 cents per hour

From there, you can estimate how long a load takes to dry and how many loads you do per month to figure out your personal monthly cost for running the mini clothes dryer.

Electricity Cost Calculator – The Bottom Line

No matter how general or exact you prefer to be, playing with this electricity cost calculator will help you understand how much your household appliances are really costing you. This is crucial when it comes to knowing what you’re getting for your money because you pay to own an appliance for as long as you operate it — not just on the day you bring it home from the store.
 
Understanding the operation costs will also highlight that, in some cases, you get what you pay for. For example, a cheap mini fridge may have low wattage, but if it’s not well insulated and cycling on more often to keep the interior cold, your final costs to run it will be higher than a better-designed beverage cooler with excellent insulating properties.
 
There’s a lot to consider when purchasing new appliances for your home, but a solid grasp of what it takes to keep them running allows you to plan your budget accordingly and to make the best possible choices for your home and lifestyle needs.

0 comments

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published